27. ledna 2016

Čas říct si o svoje soukromí


Je to už skoro zvykem. Po Vánocích a Novém roce přijde období kdy se pomalu vracíme do našeho standardního života. Ale právě v tomhle období vyvíjejí naši zákonodárci více či méně nepozorovaně horečnou aktivitu.

Leden. Měsíc zákonů, které jsme nechtěli.

Rok 2016 očekavatelně není výjimkou. Ale mimo domácích zákonných pastí, které na nás naši milovaní vládnoucí chystají, jako třeba elektronická evidence tržeb, se tentokrát hraje o víc. A to nejen pro nás, ale pro celou Evropu.

Právě nyní přichází do schvalovacího procesu celoevropský zákon, direktiva, která v zásadě kopíruje americkou represivní legislativu po neslavném atentátu 9/11. Vzhledem k tomu, že tam bylo zaútočeno letadlem, to dávalo jistý (velmi pochybný) smysl, u nás to ale smysl naprosto nedává.

Jmenuje se to The Passenger Name Record (PNR) Directive a je to zákon, který vám bere vaše osobní data. Zabookovali jste si let? S kým jste cestovali? Detaily karty, kterou jste letenku zaplatili. A samozřejmě to odkud, kam a kdy cestujete.

Všechny tyto vysoce citlivá o vysoce osobní data mají být skladována vládní agenturou minimálně 5 let. Maximum, pokud vím, neurčili, takže klidně navždy.

Tohle není jako kontrola pasu při vstupu do letadla. Tohle je skladování informací, které nikomu nepomohou k většímu bezpečí. Proč chtějí naše vlády vědět kdy, kam a s kým jsme cestovali? V případě závažného podezření policie vydá přece soud povolení k prohlídce daných údajů schraňovaných leteckou společností. Leteckou společností, která je, narozdíl od agentury která má vzniknout, pod (doufejme) přísným dohledem Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Řekněte svým zástupcům v Bruselu i Vy, že tohle nechcete! Řekněte jim to teď, protože za pár dní už bude pozdě.
Zde: https://act.accessnow.org/ea-action/action?ea.client.id=1921&ea.campaign.id=46765&ea.tracking.id=tile


Všem kdo těch pár kliků udělali děkuji, protože stejně jako oni, ani já nechci žít v Orwellovském světě. Upřímné díky.

Žádné komentáře:

Okomentovat